» Hareket Nedir?

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Mekanik | 9. Sınıf Fizik Konuları | Doğrusal Hareket | YGS Temel Yeterlilik Sınavı TYT |
Güncelleme / Ekleme :05/12/2016

Hareketi tanımlamadaın önce konum kavramını bilmemeiz gerekir.

Bir cismin seçtiğimiz bir başlangıç noktasına göre yönlü uzaklığına konum denir.  Örneğin sınıf içerisindeki bir öğrencinin konumu söylerken pencereye doğru ya da tahtaya doğru 5 adım, 2m gibi cümleler kurarız.

Şimdi bir cismin bulunduğu konumu belirtebilmek için o cismin başlangıç noktasını, yönünü ve büyüklüğü gibi niceliklerin bilinmesi gerekir. Bu duruma istinaden hem yöne ve hem büyüklüğe sahip olduğuna göre nicelik olarak konum vektörel bir büyüklüktür.  

Pek Hareket Nedir?
Cisimlerin, insanların v.b nesnelerin sabit kabul edilen bir noktaya göre konumun zamanla yer değiştirmesine hareket diyoruz.

Bir cismin ya da harreketlinin sabit kabul ettiğimiz bir noktaya göre konumun zamanla yer değiştirmesine diyoruz. Bu sabit dediğimiz nokta referans noktasıdır. Günlük yaşamda hareket hareketlinin konumunun devamlı/sürekli değişmesidir.

Şimdi Fizikte hareketi 3'e ayırıyoruz. Tanımsal düzeyde 9 ve 10.sınıfda. Bu tanımlarım konulari ise LYS'de sorulmak üzere 11 ve 12.sınıflarda ayrıntılı olarak anlatılır. Hareketin burdaki anatımları YGS sınavını kapsamaktadır.

Dönme Hareketi: Futbol topunun ya da araba tekerliğinin  dönmesi veya dünyanın kendi eksine etrefındaki hareketi birer dönme hareketidir.

Öteleme Hareketi: Yolda giden bir arabanın, yürüyen bir insanın hareket tipidir.Fizikte öteleme hareketi maddeyi oluşturan moleküllerin dönme hareketi yapmadan ilerlemesine denir.

Titreşim Hareketi: Etrafımızda titreşim hareketiyapan bir çok nesne vardır.Bir sarkacın hareketi (ileri/geri salınan), kuşun ya da sineğin kanarlarının çırpması, sazın teli, su ve deprem dalgalarının hareketi birer titreşim hareketi olarak örnek verebiliriz.

 

Sonrakine devam edin! >>> Bir boyutlu hareket


Göktuğ S. Bozoklu / M.A (Fizik Öğretmeni)


Etiketler (hareket, konum, titreşim, dönme, öteleme, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Vektör nedir?
» Düzgün Doğrusal Hareket Grafikleri
» Düzgün Hızlanan Hareket
» Düzgün Yavaşlayan Hareket
» Bir boyutta hareket
» Düzgün Doğrusal Hareket ve İvme
» Fizik Nedir? Fizik Alanları Nedir?
» Işıktan daha hızlı hareket eden atomaltı parçacıklar
» Hidrofobik ve Hidrofilik Yüzey Nedir?

Henüz yorum eklenmemiş..3202


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    23.04.2024, 10:33

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 13629