» Fizik Nedir? Fizik Alanları Nedir?

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Fizik | 9. Sınıf Fizik Konuları | YGS Temel Yeterlilik Sınavı TYT | Fiziğin Doğası |
Güncelleme / Ekleme :08/10/2015

Yunanca karşığı Doğa olan fizik kelimesi bu dönemlerde doğa felsefesi olarak da görülmüş. Diğer bilimlerde doğa ile birebir ilglili olmalarına rağmen fizik bu bilimlerin en temelinde bulunur.

 

Genel olarak fizik, madde-enerji arasındaki etileşime bakan ve bununla birlikte evrendeki temel olay olguları inceleyen ve bunlara mantıklı akılcı açıklamalar getiren,ulaşılan sonuçları teori ve kanunlarla ortaya koyan bir bilimdir.
Fizik çevremizdeki maddi anlamda evrende olan bitenler hakkında ve her türden olayın açıklmasını yapan, bu olayların nasıl meydan geldiğini araştıran ve sonuca varan bir bilimdir.

 

Fizik alt alanları Fiziğin Uğraş Alanı

 

Fizik bilimi bulunduğumuz evrenden yaşadığımız dünyaya kadar bir çok şeyi keşfetmeyi amaçlamış olup çevremizdeki madde, kuvvet ve hareket, enerji,ısı,ışık ve ses gibi devamlı içinde bulunduğumuz olayları olgularıinceler.Bu nedenle genel olarak fizik

Mekanik

Elektrik

Manyetizma

Optik

Termodinamik

Atom Fiziği

Nükleer Fizik

Katıhal fiziği

 

8 farklı alan ayrılmıştır. Her ne kadar bunlar kendilerinde farklı alanlar gibi görünse de birinde ortaya çıkan sonuç diğerlerinde kullanıldğı gibi bir birlerini etkilemektedir. Özellikle son yüz yıl içinde atom fiziği, nükleer fizik ve katı hâl fiziğinde önemli çalışmlar yapılmıştır.

 

Fizik bilimin uygulama alanları

 

Fiziğin uygulama alanları çok geniş olup;

İnsan,

Çevre,

Yaşam

başlıkları altında incelenmelidir.

 

Kimya uygulamlarında, ataom teorileri ve atomun yapısı hakkında bilgilerle, kimyanın ısı-sıcaklık ısıldenge gibi konularlada kimya bilimine katkıda bulunur.


Biyolojide, insan vucudunun sinir sistemi ile elektrik çalışma prensibi aynı koşulları içerir. Örneğin bir ağacın kökleri yardımı ile aldığıo madensel maddelerle ve suyu yukarıya taşıması fiziğin akışkanların basıncı yüksek olduğu terden düşük olduğu yere doğru akar prensibine göredir.

 

Günümüzde Japonya ve Çinde kullanılan manyetik hızlı trenlerden tutun, hepimizin elindeki cep telefonlarına kadar hayatımızı kolaylaştıran her nesne nerdeyse fizik sayesinde gerçekleştirilip uygulanmıştır.

 

Tıpta manyetik rezonans görüntüleme yani MR cihazı sayesinde insan ya da hayvan vucudundaki en temel yerler görünür kılınarak, hastalıklara teşhis ve tedavi açısından büyük kolaylık sağlanmış insanın zaman ve para kaybı önlemiştir.


Ayna ve fotoğrafın kesşfedilmesiyle birlikte artık evrene dair düşünceler nerdeyse somutlaşmış yapılan teleskoplar sayesinde astronomi biliminin ilerlemesi sağlanmıştır. Zaten astronımi bilimi de fiziğin nerdeyse bir alt dalı haline gelmiştir.

 

Göktuğ Serkan Bozoku

 

 

 


Göktuğ S. Bozoklu / M.A (Fizik Öğretmeni)


Etiketler (fizik, nedir, madde, enerji, atom, nükleer, alt, alan, uğraş, alanı, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Vektör nedir?
» Hareket Nedir?
» Sene sonu fizik zümre tutanağı
» Fizik Öğretim Programı Değerlendirme Raporu
» En zayıf ders neden fizik
» 2015 Nobel Fizik Ödülü
» Fizik Dersi Öğretim Programı
» MEB Fizik Ders Kitapları
» 2013-2014 Fizik Yıllık Planları

Yorumlar (1)2932

  1. Ders Ehli Fizik [04.12.2016, 11:25 ]

    ?

    Ders Ehli Ders Ehli Fizik


Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
24.06.2024, 05:30

Her hakkı saklıdır.
Görüntüleme 4542