» Fizik Öğretim Programı Değerlendirme Raporu

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Fizik Öğretimi | Fizik Öğretmeni |
Güncelleme / Ekleme :29/02/2016

Her sene fizik öğretim programını değendirilmesi istenmekte. Örnek rapor örneği aşağıdaki gibi olabilir.İligili rapor örneğini ekteki word dosyası ile de indirebilirsiniz. Fen ya da Anadolu Lisesinde iseniz biraz daha değişiklik yapabilirsiniz..

 

T.C

.....KAYMAKAMLIĞI
.....MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI FİZİK DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI
DEĞERLENDİRME RAPORU

 

 

Bu rapor fizik öğretim programının ...Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi fizik zümresi tarafından değerlendirmesi olup, aşağıda yer alan maddelerin birçok Ankara İl Zümre tutanaklarına yazılıp rapor halinde ilgili birimlere ilgili zamanlarda teslim edilmiştir.

Fizik Programının değerlendirilmesi ve etkili öğretim programının kısa eksik ya da tamamlanması öngörülen parçaları. Bu rapor standart Anadolu Lisesi dışında kalan okul türleri için geçerlidir.
 

 

  •  9.Sınıf Fizik Öğretim Programı detaylı matematikseli şlemlere girmeden işlenmesi yerinde olmakla beraber bu sınıfa gelen bireyin sayısal düşünme becerisinin yeteri kadar iyi olmadığı tespit edilmektedir. Sayı ve rakamı bilmeyen bireyin bilişsel gücü ya da psikomotor gücü ilerlemiyor. İçerik genel anlamda yerindedir

 

 

  •  10.sınıf Fizik Öğretim Programı 9.sınıf gibi sadeleştirmeye çalışılmış. Ancak detaylı ya da sade matematiksel işlemlere girmeden bu konuların işlenmesi güç olmakla beraber özellikle Elektrik ve Dalgalar içerikleri bu sınıf seviyesi için çok fazla gelmektedir.

 

 

  •  11.Sınıf Fizik Öğretim Programında ders saati 4 saat olarak belirlenmiş olması iyiye bir işaret olmakla beraber yeterli gelmemektedir. Özellikle bu ders seviyesindeki konuların hemen hepsi YGS de çıkacak olması konuların uygulamasını yapmakta güç çekmektedir. 4 saat üzerinde ne az 2 saat uygulama yapılmasıyla birlikte 11.sınıf fizik ders içeriğini yetiştirelim.

 

  •  12.Sınıf Fizik Öğretim Programında geçmişteki hatalar yerine anlaşılması güç konuların bu seviyeye alınması etkili öğretimi sağlamaktadır. Yine ders saati bu seviyede az gelmekte en az 3 saat uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Genel olarak geçmişteki program hataları –az çok- kapatılmış olması ile yapılan en büyük hata bu öğretim programının okul türlerine göre ayrılmamış olması. Biz öğretmenler kendi zümremizde almış olduğumuz kararlara istinaden her ne kadar dersleri esnetsekte bunu yapmayan/yapamayan bir çok öğretmen bulunmaktadır.

Örneğin Anadolu Lisesindeki ders ile Mesleki Teknik Lisedeki ders içeriğinin aynı olmaması gerekmektedir. Giyim Bölümünde İntegral işlemi ne kadar saçma ise ağır fizik konularını da işlemek bu okul türleri için gereksizdir. Bireyin ihtiyacı olmadığı bir ürünü ona tanıtıp zaman öldürmek uygun bir durum olmasa gerek. Birçok Meslek Lisesinde özellikle sayısal derslerde ki öğretenler masa ile tahta arasında sıkışmış durumda, sınıfa yüzünü dönememektedir.

Öğretim programlarını bu türler için olabildiğince sadeleştirmeli, içerikler ilgili okul türüne göre seçmeli/yapılandırılmalıdır. Yiyecek/İçecek öğrencilerine elektrik konusunu işlemek yerine kütle/hacim yani madde konusunu işlemek gibi.

 

 

MELİH ...
    Fizik Zümre Başkanı

 

 

--------------- gibi.


Göktuğ S. Bozoklu / M.A (Fizik Öğretmeni)

İndirilen Dosya:ogretim-programi-degerlendirme_1456785378.docx İndirme: 255

MD5 Hash:40b4f6d0da4e37a4c2035b6b833de59c
Etiketler (fizik, öğretim, rapor, öğretmen, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Sene sonu fizik zümre tutanağı
» Öğretmenler için yılsonu işlemler, ders kesim raporu, yazılı kağıtları teslim tu
» En zayıf ders neden fizik
» 2015 Nobel Fizik Ödülü
» Fizik Nedir? Fizik Alanları Nedir?
» Fizik Dersi Öğretim Programı
» MEB Fizik Ders Kitapları
» 2013-2014 Fizik Yıllık Planları
» LYS 2013 Fizik soru ve cevapları

Yorumlar (3)3142

  1. Beyza Hoca [14.03.2016, 22:02 ]

    ?

    Teşekkürler, bir fikir verir...


Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
26.05.2024, 05:08

Her hakkı saklıdır.
Görüntüleme 8398