» Nano ve Futbol

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Haber |
Güncelleme / Ekleme :05/10/2008


Bir pirinç tanesi üzerinde, saç telinden daha kalın olmayan bir topla ve bir amibin altıda biri büyüklüğünde oyuncuların oynadığı bir futbol maçı... Bilim kurgu filmlerinden bir kesit gibi görünen bu tanımlama, aslında, mikro-elektro-mekanik sistemler programları çalışan üniversiteler için yeni takım sporunu anlatıyor: Nanofutbol. ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün ev sahipliğini yaptığı ilk nanofutbol turnuvası Atlanta’da, 2007 RoboCup etkinlikleri içerisinde düzenlenmişti.Nano-Futbol!

2008 RoboCup içerisinde tekrar düzenlenen turnuvada ikisi Kanadalı, ikisi A.B.D.’den ve biri İsveçli olmak üzere beş takım yer aldı.


oyun sahası

Oyun Alanı


Nanofutbolun futbolcuları- nanobotlar- insanlar tarafından, uzaktan kumandalı elektrik ve manyetik alanlarca yönlendiriliyor. Nanobotlar, inanılmaz derecede ince toplarını, 2,5 mm × 2,5 mm’lik oyun alanı içerisinde yönlendiriyorlar. Nanobotları kontrol edenler karşılaşmayı bir mikroskop aracılığı ile takip ediyorlar.


Turnuva üç aşamadan oluşuyor:İki milimetrelik koşu: Nanobotlar oyun sahasının bir ucundan öbür ucuna birbirleriyle yarışıyorlar, hızlı olan kazanıyor.


Engelli rota: Nanobotlar, polimer savunucularla set çekilmiş bir parkuru tamamlaya çalışıyorlar.


Top yönetme: Nanobotlar, 3 dakikalık süre içerisinde, nanotoplarıyla en çok golü atmaya çalışıyorlar.Nanobotlar, alüminyum, krom, altın, nikel ve silikondan üretiliyor. Birkaç nanogramla birkaç yüz nanogram arasında değişen ağırlıklara sahipler ve birkaç on mikrometreyle birkaç yüz mikrometre uzunluğundalar.


16 oyun alanı barındıran yonga

16 oyun alanı barındıran yonga


nano sahaları yonga

Devre kartına takılmış yonga


16 nanofutbol sahası tek bir silikon yonga üzerine inşa ediliyor. Daha sonra bu yonga, kontrol arayüz bağlantılarıyla beraber bir devre kartına takılıyor.


Her nanofutbol topu, insan saçından daha kalın olmayan bir silikon dioksit diskinden oluşuyor. Her nanotopun üzerine, oyuncuları yönetenlerin, nanotopu sahada daha kolay görmesi için T şeklinde bir işaret konuluyor. Nanotopun üzerinde yer alan üç küçük halka şeklinde yer alan kabartılar, sürtünmeyi azaltarak topun oyun sahasında daha kolay kaymasını sağlıyor.


nano top

Nanotop


Bu tür turnuvaların, nanoteknoloji alanında pratik uygulamaları geliştirmesi bekleniyor. Bu minik futbolcuların arasından vücudumuzda mikro-ameliyatlar yapacak nano-doktorlar çıkabilir.


3. nanofutbol turnuvasının yer alacağı RoboCup 2009, 29 Haziran - 5 Temmuz arasında; Graz, Avusturya’da düzenlenecek: Mikroskoplarınızı unutmayın.


Derleyen: Özden Hanoğlu

Kaynak: http://www.nist.gov/public_affairs/calmed/robocup_photos.html

Fotoğraflar: U.S. National Institute of Standards and Technology (NIST)Alıntı:http://www.tubitak.gov.tr/home.do?ot=5&rt=1&sid=342&pid=0&cid=11468


Etiketler (nano, ve, futbol, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Vektör nedir?
» Kuvvet, keşişen kuvvetlerin dengesi
» Deney , bağımlı , bağımsız ve sabit değişkenler
» Skaler ve Vektörel Büyüklükler
» Düzgün Doğrusal Hareket ve İvme
» Basit Makinaler: Bölüm II; Palanga, çıkrık, dişli, kasnak ve vidalar
» Dengedeki bazı cisimler için şartlar, şemalar ve lami uygulanışı
» Isı ve Isının yayılması
» LYS 2013 Soru ve Çözümleri
» LYS 2013 Fizik soru ve cevapları

Henüz yorum eklenmemiş..132


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    05.10.2022, 11:33

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 6145