» Görünmezliğe ulaşabildik mi

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Fizik | Dalgalar | Haber |
Güncelleme / Ekleme :01/03/2012


Görünmezliğe bir adım daha yaklaştık.

Manşet resmi; Hollow Man (2000) Fimi

DW Türkçe'nin Haberi,

Bilim insanları ilk kez görünmezlik pelerini kullanarak üç boyutlu bir nesneyi görünmez hale getirdi. Yapılan deney “New Journal of Physics” adlı bilim dergisinde yayımlandı.

Teksas Üniversitesi’nden bilim insanları 18 santimetre büyüklüğündeki silindir biçimindeki bir boruyu plazmonik meta madde kullanarak görünmez hale getirdiler. Ancak deneyin görünür ışık değil, mikro dalga alanında sonuç verdiği de belirtildi.

Dünya çapında sayısız bilim insanı, nesneleri görünmez hale getirebilmek için farklı görünmezlik pelerinleri üzerinde çalışıyor. Bu deneylerin büyük çoğunluğunda negatif kırılma indisine sahip yapay maddeler kullanılıyor. Bu meta maddeler yoluyla nesnenin etrafındaki ışık kırılıyor. Bu yolla araştırmacılar iki boyutlu nesneleri görünmez hale getirmeyi başarmıştı. Aynı şeyin üç boyutlu nesnelerde de yapılabileceği şimdiye kadar sadece teorik olarak kanıtlanmıştı.Araştırmacılardan Prof. Andrea Alu “Görünmez kılınabilecek nesnenin büyüklüğü ışığın dalga boyuna bağlı” diye konuştu.

Yeni bir teknik

Teksas Üniversitesi’nden bilim insanları ise farklı bir yöntem geliştirdiler. Işığın dağılımında kendine özgü niteliklere sahip olan plazmonik meta maddeler kullandılar. Bu maddeler günlük yaşamdaki maddelerin tam tersi şekilde ışığın yolunu değiştiriyor. “New Journal of Physics” adlı dergiyi yayımlayan İngiliz Fizik Enstitüsü'nden (IoP) Prof. Andrea Alu “Görünmezlik peleriniyle cismin dağıtım alanları örtüştüğünde birbirlerini karşılıklı olarak söndürüyorlar” şeklinde konuştu.Dünya çapında sayısız bilim insanı, nesneleri görünmez hale getirebilmek için farklı görünmezlik pelerinleri üzerinde çalışıyor.


Bu yöntemle fizikçiler silindiri 3,1 megahertz büyüklüğündeki frekansa sahip mikrodalgalar için görünmez hale getirebildi. Araştırmacılar nesneye hangi açıdan bakılırsa bakılsın deneyin tam bir başarı ile sonuçlandığını vurguluyor. Prof. Alu “Prensipte bu teknik, görülebilir ışık için de kullanılabilir. Ancak görünmez kılınabilecek nesnenin büyüklüğü ışığın dalga boyuna bağlı” diye konuştu.

Görünür ışık, mikrodalgalara göre çok daha kısa bir dalga boyuna sahip olduğu için bu yolla sadece metrenin milyonda biri büyüklüğündeki (mikrometre) nesneler görünmez hale getirilebiliyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Erişim:01/03/2012

http://iopscience.iop.org/1367-2630 New Journal of Physics


Etiketler (ışık, dalga, boyu, dalgaboyu, görünmez, görünmezlik, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Öğretmenlerin 2016 yılı yer değişikliği tayin takvimi
» Dengedeki bazı cisimler için şartlar, şemalar ve lami uygulanışı
» Lami Teoremi Sinüs Teorem
» 2016 yılı sınav takvimi, sonuçların açıklama zamanı ile birlikte
» 2013 SBS sınavı tarihi belli oldu, MEB sınav takvimi
» İşte 2013 resmi tatil günleri
» E-Akademi Soru ve Cevapları Yönetici
» 2012 2013 Çalışma takvimi
» 18 Mart Şehitlerimizi Anma Günü
» Esrarengiz bir ışık mı, şehir efsanesi mi

Henüz yorum eklenmemiş..2582


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    01.12.2023, 06:45

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 5967