» Tanrı Parçacığı'nın Sırrı

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Fizik |
Güncelleme / Ekleme :29/06/2011


'Tanrı Parçacığı'nın sırrı 2012'de çözülebilir
CERN direktörü, Higgs Boson'unun var olup olmadığını 2012 sonuna doğru öğreneceklerini söyledi.

Yüzyılın en büyük deneyi olarak kabul edilen ve evrenin sırlarını çözmek için yürütülen Büyük Patlama deneyinde çalışan bilim adamları, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve uzun bir süredir arayışlarını sürdürdükleri "Higgs Boson" adı verilen atomaltı parçacığının sırrını gelecek yılın sonuna doğru çözebilecek.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) Genel Direktörü Rolf-Dieter Heuer Londra’da düzenlediği basın toplantısında, "2012’nin sonuna doğru Higgs Boson için Shakespeare’in (olmak ya da olmamak) sorusunun yanıtını alabileceğimiz umudunu taşıyorum" dedi.

Cern’ün Atlas adı verilen deneyinin sözcüsü Fabiola Gianotti de, "2012 sonuna dek Standart Model’in Higgs Boson parçacığını varsa keşfetmiş olalım, ya da olmadığını görelim" diye konuştu.

Live Science dergisinin geçen ay sonunda bildirdiğine göre, bilim çevreleri tarafından sabırsızlıkla beklenen keşfin yapıldığı iddiaları, İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarındaki kilometrelerce uzunluktaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (BHÇ) deneyi yapan fizikçilerin aralarında yaptıkları yazışmalarda dile getirilmiş, ancak bu iddia Cern tarafından yalanlanmıştı.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi veriliyor.

Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor.

Bir mikro saniye sürecek çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önceki Büyük Patlama anındaki koşulların oluşturulması öngörülüyor.

Bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığının kanıtlarını görmeyi umuyor.

Higgs Boson;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Higgs_bozonu
http://en.wikipedia.org/wiki/Higgs_boson

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi
http://tr.wikipedia.org/wiki/Avrupa_N%C3%BCkleer_Ara%C5%9Ft%C4%B1rma_Merkezi
http://www.taek.gov.tr/uluslararasi/cern/312-avrupa-nukleer-arastirma-merkezi-cern.html

http://public.web.cern.ch/public/


Etiketler (higgs, tanri, parçacık, nükller, araştırma, cern, avrupa, atom, fizik, hadron, çarpıştırıcı, bilim, sır, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Tanrı parçacığı hala bulunamadı
» Dev karadeliğin sırrı
» Tanrı Parçacığı'na Geri Sayım

Henüz yorum eklenmemiş..2242


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    24.06.2024, 06:55

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 7457