» CERN'ün bilim adamları Türkiye'de buluşuyor

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Haber |
Güncelleme / Ekleme :23/09/2008

Türkiye, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ndeki (CERN) “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” (LHC) deneylerinde çalışan çeşitli ülke araştırmacılarının katılacağı “Enabling Grids For E-SciencE-EGEE” Konferansı’na ev sahipliği yapacak.


ANKARA - Türkiye, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ndeki (CERN) “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” (LHC) deneylerinde çalışan araştırmacıların katılacağı konferansa ev sahipliği yapacak. Organizasyonunu TÜBİTAK’ın yapacağı “Enabling Grids For E-SciencE-EGEE” Konferansı, 22-26 Eylül 2008 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek.

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Program Projesi EGEE-III (Enabling Grids for E-sciencE) kapsamında her yıl farklı bir ülkede düzenlenen EGEE Konferansı bu yıl EGEE’08 adıyla 22-26 Eylül 2008 tarihlerinde İstanbul’da, Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

EGEE-III projesi, Avrupa’daki pek çok bilgisayarın ortak kullanımını sağlayan “Grid” teknolojisinin alt yapılarını birbirine bağlıyor.

Dünyanın pek çok yerinden yaklaşık 600 kişinin katılacağı EGEE’08’e CERN LHC deneyleri kapsamında çalışan farklı ülkelerden araştırmacılar da katılacak.

Bilim tarihinin en kapsamlı ve en geniş katılımlı deneyi olarak dikkat çeken LHC deneyiyle ilgili özel oturumların da yapılacağı konferansa projenin Türk ortağı TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) ev sahipliği yapacak.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, dünyadan 53 ülkenin katılımı ile oluşturulmuş EGEE grid altyapısı kapsamındaki devasa bilgisayar kaynakları, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı CERN bünyesinde yürütülen ATLAS, CMS gibi deneylerin bilimsel hesaplamalarına ve ortaya çıkan deney verilerinin katılımcı onlarca enstitü ile paylaşımına olanak tanıyor.

haber kaynak; ntv


Etiketler (cern'ün, bilim, adamları, türkiye'de, buluşuyor, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Bilimsel Yöntem
» X. Ulusal Fen Bilimleri ve Matematik Eğitimi Kongresi Niğde'de
» TÜBİTAK Bilim Burslarını Artırdı
» Bilimsel Süreç Becerileri
» CERN'deki Deneyler Dünya'yı Yok Edebilir mi? (Bilim Teknik Dergisi)
» CERN bilim adamları Türkiye'de

Henüz yorum eklenmemiş..1702


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    04.12.2023, 07:16

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 2555