» Yaşanabilir 54 Yeni Gezegen

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Haber |
Güncelleme / Ekleme :05/02/2011


NASA, yaşam koşullarına sahip olma ihtimali yüksek 54 yeni gezegen keşfetti

NASA'nın Kepler teleskobu ile, diğer güneş sistemlerinde, yaşam koşullarına sahip olma olasılığı yüksek 54 yeni gezegen keşfedildi.

Samanyolu galaksisinin 1 yıl boyunca taranması sonucu, diğer güneş sistemlerinde bin 235 adet, gezegen olma olasılığı yüksek gök cismi belirlendi.

Kepler, gezegen olma olasılığı bulunan, bilinen gök cisimlerinin sayısını da böylece üçe yakın oranda katlamış oldu. Bunlardan 54'ünün, kendi güneşlerine, yaşam koşullarına uygun yani ne çok soğuk ne de çok sıcak olabilecek uzaklıkta (yaşanabilir kuşakta) olduğu anlaşıldı.

Kepler projesinin baş araştırmacısı William Borucki, bu keşfin oldukça heyecan verici olduğunu ifade ederek, bugüne kadar, yaşamın desteklenebileceği kuşakta yer alan sadece 2 gezegenin bilindiğini söyledi.


Bu gezegenlerin bu kuşakta yer almaları, bunlarda yaşam olabileceği anlamına gelmiyor. Bunun en iyi örneği olarak da, tamamen çöl halindeki Mars gösteriliyor. Bu gezegenler teleskopla gözlemlenemiyor, yüzey koşulları görülemiyor, bu gezegenlerin ancak, kendi güneşleri üzerinde oluşturdukları çekim veya güneşlerinin yaydığı ışığa çıkardıkları engel, defalarca yapılan gözlemlerle izlenerek, orada oldukları anlaşılıyor.

Bu gezegenlere seyahat de mümkün değil çünkü, bugünkü teknolojiyle dünyadan bunlara seyahatler, milyonlarca yıl sürebilecek.

Uzayda dünya dışı yaşam olabileceğine ilişkin olasılığı arttıran bu yeni keşif içerisinde bulunan gezegenlerin yüzeylerinin 0-100 santigrat derece arasında değiştiği, yüzeylerinde bulunma olasılığı bulunan suyun sıvı halde olduğu düşünülüyor.

2009'da fırlatılan Kepler, Güneş'in yörüngesinde, Dünya ve Mars'ın yörüngelerinin arasında dönüyor.

Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25178354 Erişim 05/02/2011

Nasa:
nasa.gov

http://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/news/kepler_data_release.html


Etiketler (nasa, gezegen, yaşanabilir, yeni, kepler, sistem, solar, teleskop, proje, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Galakside Nerdeyse 50 Milyar Gezegen Var
» Orion Bulutsu'su Hakkındaki Yeni Bulgular
» İki gezegenin çarpıştığına dair kanıt bulundu.

Henüz yorum eklenmemiş..1862


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    30.11.2022, 11:06

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 4479