» Güneş Işığından Sıvı Yakıt Üretildi !

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Haber |
Güncelleme / Ekleme :17/01/2011


Bitkileri taklit ederek güneş ışığını yakıta dönüştüren mini bir reaktör, laboratuvar şartlarında başarıyla hayata geçirildi.

Araştırmayı yöneten Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Sossina Haile, dünyanın büyük bir enerji problemiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, araştırmalarının yenilenebilir yeşil enerji kaynakları açısından oldukça umut verici olduğunu söylüyor.


İspanya'nın Sevilla kentinde bulunan PS10 Güneş Kulesi. Güneş ışınları bir buhar türbinini çalıştırmak üzere aynalar tarafından odaklanıyorlar.

Haile, evimizin çatısında yer alacak bu tip bir mini reaktörün, günlük 12 ila 15 litre sıvı yakıt üretebileceğini öne sürüyor ve ticari anlamda kullanılmaya başlandığında bunun ilk uygulamasının taşıma sektöründe gerçekleşeceğini düşünüyor.

Reaktörün anahtar malzemesini seryum olarak adlandırılan ve neredeyse bakır kadar yaygın bulunan metal oluşturuyor. Platin gibi daha nadir ve pahalı metallerin kullanılmıyor oluşu da buluşa maddi açıdan büyük avantaj sağlıyor.


Cihaz sahip olduğu standart bir parabolik ayna yardımıyla Güneş ışınlarını bir tepkime odasına odaklıyor ve burada mevcut olan seryumoksit katalizör ısınarak su ve karbondioksit içindeki oksijen moleküllerinin kristal desenini bozup parçalıyor. Kristal yapısı tekrar soğutulduğundaysa çevresinde bulunan su ve karbondioksit gibi bileşiklerden oksijen çekerek hidrojen ve karbonmonoksit meydana getiriyor. Bunlar da daha sonra sıvı yakıta dönüştürülebiliyor.

Deneyler sırasında reaktör, 500 kez 1.600 santigrat dereceye ısıtılıp ardından da 800 dereceye düşürülmüş olmasına karşın seryumoksit katalizör herhangi bir zarar görmemiş. Bu da cihazı oldukça verimli ve yenilenebilir kılıyor.

Bugün kara araçları, uçaklar ve gemiler tarafından kullanılmakta olan fosil yakıtlar, içerdikleri yüksek enerji miktarı ve taşınabilirlikleri nedeniyle, düşük karbonlu yakıt arayışı karşısında çoğunlukla tercih edilen taraf durumundalar. Güneş enerjisini verimli ve yenilenebilir bir sıvı yakıta dönüştürerek yaygın bir şekilde kullanmak sera gaz seviyelerinin aşağı çekilmesinde ve buna bağlı olarak da küresel ısınmanın dizginlenmesinde şüphesiz önemli bir rol oynayacak gibi görünüyor.

Kaynak:http://www.ntvmsnbc.com/id/25170359/ Erişim:17/01/2011


Etiketler (seryum, platin, güneş, ışın, sıvı, yakıt, reaktör, kule, ispanya, sevilla, parabolik, ayna, hidrojen, karbonmonoksit, deney, fosil, ısınma, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» Sıvıların Basıncı Simülasyonu
» Basınç: Sıvı basıncı
» Sıvılar basıncı II; u borusu, pistonlar, bileşik kaplar
» YGS 2013 Fizik sorularının çözümü VİDEO!
» Gençlik bayramımız kutlu olsun!
» En hafif malzeme üretildi !
» 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!
» Fizik Öğretmenine İhtiyaç Yok !
» Güneş'in Lekeleri Neden Kayboldu
» Güneş Patlamalarının Etkileri

Henüz yorum eklenmemiş..1762


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    05.10.2022, 11:23

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 3012