» Mersenne sayılarından 46'ncısı bulundu

Bağlı bulunduğu konular/üniteler >> Haber |
Güncelleme / Ekleme :04/10/2008


Geçtiğimiz ay 75 bilgisayardan oluşturulan bir ağ ile bulunan yaklaşık 13 milyon basamaklı sayı, Lucas Lehmer testi ile asallığı doğrulanarak 46. Mersenne sayısı ilan edildi. Electronic Frontier Foundation (Electronic Frontier Vakfı) tarafından 10 milyon basamaktan büyük ilk Mersenne sayısını bulana verilecek 100 bin dolarlık ödülü almaya hak kazanan UCLA’li matematikçilerin bulduğu sayı tam 12,978,189 basamaklı.


BİR SONRAKİNİ ARAYACAĞIZ

“Çok memnunuz” açıklamasını yapan ekip lideri Edson Smith, şimdiki hedeflerinin bir sonraki Mersenne sayısını bulmak olduğunu ifade etti.


17. yüzyıl Fransız matematikçilerinden Marin Mersenne tarafından keşfedilen ve kaşifinin adıyla anılan Mersenne Sayıları (2^n)-1 formülü ile ifade ediliyor. Formülde kullanılan “n” sayısının ve formül işlendiği zaman bulunan sayının asal olması durumunda; bulunan sayı Mersenne sayısı olarak ifade ediliyor. 46. Mersenne sayısını elde etmeyi sağlayan “n” asal sayısı ise 43,112,609.


Büyük asal sayılar özellikle çevrimiçi işlemlerin güvenli bir şekilde yürümesine olanak tanıyan şifreleme tekniklerinin geliştirilmesi için kullanılıyor. Her ne kadar günümüzde bankacılıkta kullanılan şifreleme teknikleri için UCLA’li matematikçilerin bulduğu kadar büyük rakamlara ihtiyaç duyulmasa da, askeri bilgiler gibi önemli şifrelemeler gerektiren verilerin korunmasında kullanılacak asal sayıların oldukça çok basamaklı olması gerekiyor.


California Universitesi - Los Angeles’ta bulunan bir grup matematikçi, genel olarak (2^n)-1 formülü ile ifade edilen Mersenne sayılarından 46’ncısı bulundu. 10 milyon basamağı geçen ilk Mersenne sayısı, bu şekilde kendini bulan ekibe 100 bin dolar kazandırdı.

kaynak ntvmsnbc

Mersene için

http://en.wikipedia.org/wiki/Mersenne_prime

Kurulan bilgisayar ağına destek olmak için;

http://www.mersenne.org/


Etiketler (mersenne, sayılarından, 46'ncısı, bulundu, )
Tarafımızca yazılan yazıların hakları saklıdır.

Benzer Başlıklar...

» İki gezegenin çarpıştığına dair kanıt bulundu.

Henüz yorum eklenmemiş..102


    Türkçemizi katletmeden harf ve imlâ yapımıza uyacağınızı düşünüyoruz.

    Uygunsuz içerikler savcılığa bildirilmek üzere kayıt altına alıyoruz.
    26.05.2024, 05:18

    Her hakkı saklıdır.
    Görüntüleme 3115